Home > Tenis > Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian sunt învinse în partida decisivă a înfruntării cu Rusia

Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian le-au întâlnit în această seară pe Anna Blinkova și Anna Kalinkaya în meciul decisiv pentru calificarea la turneul final al FED Cup.

Fetele noastre au început bine partida și s-au dus la 2-0. Rusoaicele au revenit și au reușit să facă cinci game-uri la rând. Următoarele două game-uri ale setului au fost un schimb de break-uri astfel că rusoaicele au câstigat primul set, 6-3.

În setul secund, după ce în primele trei game-uri s-a mers cu serviciul, rusoaicele au făcut break desprinzându-se la 3-1. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-2, când adversarele noastre au mai reușit încă un break și au închis setul la 2.

Anna Blinkova și Anna Kalinkaya le învinge pe Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian, scor 6-3, 6-2 într-o oră și 15 minute de joc și aduc victoria Rusiei cu 3-2 în fața României. Rusia va merge la turneul final de la Budepesta din Aprilie.