Home > Fotbal > Rapid învinge Pandurii și are maximum de puncte după primele două etape

Rapid învinge Pandurii și are maximum de puncte după primele două etape

rapid-pandurii-liga-2

Rapid a învins-o în această seară pe teren propriu pe Pandurii Tîrgu Jiu cu scorul de 2-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a 2-a din Liga secundă.

Pănoiu a deschis scorul pentru gazde în minutul 28 cu un șut puternic din 10 metri, după ce mingea a fost respinsă neconvingător de apărarea gorjenilor. Velcotă a egalat în minutul 33, lovitura sa de cap fiind scapată în poartă de Drăghiceanu. Hlistei a adus victoria giuleștenilor în minutul 60, transformând un penalty dictat în urma unui fault al lui Pleșa asupra lui Țîră.

Rapid: Drăghia – Voicu, Crișan, Manole (80′ Costin), Goge – Sefer, Lazăr – Pănoiu – Drăghiceanu (72′ Dulca), Hlistei (72′ Benzar) – Țîră (62′ Pop). Antrenor: Adrian Iencsi;

Pandurii: Adalcescu – Zaborowsky (80′ Cornicioiu), Velcotă, Vasilescu, Dobre – Gal, Bunga, Pleșa – Bauben (10′ Ștefan), Cuțitoiu , Tănăsoiu. Antrenor: Călin Cojocaru;

Marius Chițu – Florin Pucheanu, George Turcu;

Cu acestă victorie, Rapid este pe locul 2 în clasament cu 6 puncte, în timp ce Pandurii se află pe 16 cu 0 puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu CSM Slatina, iar Pandurii va primi vizita lui Turris Turnu Măgurele.