Home > Handbal > Dinamo pierde primul meci din grupele European League

Dinamo pierde primul meci din grupele European League

dinamo-sporting-european-league

Dinamo a fost învinsă în această seară pe teren propriu de Sporting cu scorul de 25-27 (15-16), în primul meci al grupei B din grupele European League.

În prima repriză, cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 6-6, în minutul 12. Dinamo a reușit prima să se desprindă pe tabelă, la 8-6, respectiv 10-7, minutul 18. Această diferență s-a menținut până în minutul 23, când tabela indica 13-10. De la scorul de 14-11, portughezii au reușit 4 goluri consecutiv și au preluat conducerea, 15-14 minutul 30. La pauză, scorul a fost 16-15 pentru Sporting.

Portughezii au început bine și repriza secundă reușind să se desprindă la 18-15 în minutul 38. Diferența s-a menținut constant până în minutul 50, când Dinamo a reușit să preia conducerea, 24-23. Finalul partidei i-a aparținut însă lui Sporting, care s-a desprind din nou la 2 goluri, 26-24 în minutul 57. În final s-a terminat 27-25 pentru adversarii dinamoviștilor.

Pentru Dinamo au înscris: Ghionea (8 goluri), Bannour (5), Kuduz (4), Asoltanei (3), Bizău (3), Vujic (1), Shebib (1).

Pentru Sporting au punctat: Veitia (6 goluri), Ruesga (5), Marzo (4), Schongarth (3), Djukic (3), Salvador (3), Rocha (1), Doroshchuk (1), Bingo.

În următorul meci din European League, Dinamo o va întâlni pe Kristianstad în deplasare pe 27 Octombrie.