Home > Handbal > România pierde în fața Norvegiei la Campionatul European

România pierde în fața Norvegiei la Campionatul European

romania-norvegia-campionatul-european

România a pierdut în această seară în fața Norvegiei, scor 20 – 28 (13-13), în cea de a treia etapă a grupei D de la Campionatul European de Handbal.

În prima repriză, s-a mers cap la cap până la 5-5 în minutul 9. Norvegia a reușit să se desprindă la 8-5 în minutul 12, însă tricolorele au revenit imediat și au egalat la 8. Nordicele au reușit să se desprindă din nou pe tabelă, 12-8, minutul 20, însă și de această dată fetele noastre au revenit și au egalat la 13, scor ce s-a înregistrat la pauză.

În partea secundă s-a mers cap la cap până la 17-17, minutul 43. Apoi Norvegia a reușit să se desprindă decisiv, 19-17 minutul 46 și 22-18, minutul 48. De la 24-20, nordicele au înscris alte patru goluri consecutive, iar rezultatul final a fost 28 – 20.

Pentru România au marcat: Ostase (6 goluri), Buceschi (4), Neagu (4), Popa (3), Laslo (2), Iuganu (2).

Pentru Norvegia au punctat: Herrem (6 goluri), Oftedal (5), Dale (5), Mork (4), Larsen (3) Kristiansen (2), Reistad (1), Loke (1), Skogrand (1).

România este calificată în grupele principale ale competiției, unde va porni cu 0 puncte.

Următorul meci pentru tricolore va avea loc Joi, adversarul urmând să îl aflăm mâine.