Home > Handbal > România pierde primul meci din grupele principale la Campionatul European

România pierde primul meci din grupele principale la Campionatul European

romania-croatia-campionatul-european

România a fost învinsă în această seară de Croația, scor 20-25 (10-14), în primul meci al grupelor principale la Campionatul European.

Tricolorele au început excelent partida, iar în minutul 17 conduceau cu 8-4. De aici, ceva s-a rupt în jocul nostru, iar croatele au înscris de șapte ori la rând, astfel că în minutul 25 conduceau cu 11-8. La pauză, scorul a fost 14-10.

În partea secundă, croatele au reușit să se desprindă la șase goluri, 18-13 minutul 42. România a început cursa de urmărire, iar în minutul 48, tricolorele veniseră la 17-19. N-am reușit însă mai mult de atât, iar finalul le-a aparținut croatelor care au învins cu 25-20.

Pentru România au punctat: Neagu (6 goluri), Bucheschi (5), Ostase (3), Polocoser (2), Seraficeanu (2), Laslo (1), Iuganu (1).

Pentru Croația au înscris: Blazevi (7 goluri), Micijevic (4), Kalaus (4), Jezic (4), Krsnik (2), Mamic (2), Simara (1), Debelic (1).

După această înfrângere, România rămâne cu 0 puncte în grupa principală și nu mai are nicio șansă la semifinale.

Următorul meci pentru tricolore va avea loc Sambâtă contra Ungariei.