Home > Fotbal > UTA învinge la Clinceni la scor de neprezentare

UTA învinge la Clinceni la scor de neprezentare

clinceni-uta-liga-1

UTA Arad a învins-o în această după-amiază în deplasare pe Academica Clinceni, scor 3-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 21-a din Liga 1.

Liviu Antal a deschis scorul pentru arădeni în secunda 27, după ce a fructificat din postură de unu la unu cu portarul, mingea trimisă excelent în adâncime de Vorobjovas.

În urma unui contraatac perfect al oaspeților, Rusu a înscris penru 2-0 în minutul 49, reluând din fața porții mingea centrată excelentă de Buhăcianu.

Roger a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 74, finalizând sigur din interiorul careului, pasa excelentă a lui Rusu.

Academica: Vâlceanu – Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Popa (69′ Chandarov), Moulin, Ventura (69′ Pashov), Andronic – Morar (13′ Rusescu, 69′ Toshev, 75′ Markovic), Chunchukov. Antrenor: Ilie Poenaru;

UTA: Iacob – Shlyakov, Benga, Erico, Tomozei (38′ Rrumbullaku) – Rusu (82′ Miculescu), Vorobjovas, Roșu, Oroian (46′ Albu)– Roger (82′ Rus), Antal (33′ Buhăcianu). Antrenor: Laszlo Balint;

Horia Mladinovici – Andrei Constantinescu , Cosmin Vatamanu;

Academica: 11′ Moulin, 63′ Dobrescu;

UTA: 72′ Vorobjovas;

După această victorie, UTA acumulează 27 de puncte și urcă pe locul 8 în clasament. Academica este pe 5 cu 30 de puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu FCSB, iar UTA va primi vizita lui Hermannstadt.