Home > Handbal > CSM București obține calificarea în optimile Ligii Campionilor

CSM București obține calificarea în optimile Ligii Campionilor

csm-bucuresti-esbjerg-champions-league

CSM București a învins-o în aceată seară pe teren propriu pe Esbjerg, scor 28-26 (15-10), în etapa a 12-a a grupei A din Champions League. Astfel „tigroaicele” au asigurate biletele pentru optimile ligii campionilor.

În prima repriză, cele două echipe au mers cap la cap până la 4-4 în minutul 11. De acolo, CSM a început să forțeze, iar în minutul 15, se desprinsese la 7-4. „Tigroaicele” au continuat să apese pedala de accelerație, iar în minutul 18, conduceau cu 10-6. Cea mai mare diferență din prima repriză, s-a înregistrat în minutul 25, 14-7. Finalul reprizei le-a aparținut danezelor care au reușit să reducă diferența până la 10-15, rezultat înregistrat la pauză.

Începutul reprizei secunde a fost dominat tot de daneze, care au reușit să strângă rezultatul la numai două goluri, 13-15, minutul 35. Mai mult chiar, nordicele au reușit să restabilească egalitatea, 19-19, în minutul 47. Bucureștencele au refăcut însă imediat diferența de două goluri pe care au dus-o până în finalul jocului, care s-a terminat cu 28-26.

Pentru CSM au punctat: Neagu (7 goluri), Pintea (6), Omoregie (4), Martin (3), Klikovac (2), Lazovic (2), Dembele (2), Smeets (1), Moisa (1).

Pentru Esbjerg au marcat: Jacobsen (6), Tranborg (5), Ingstad (5), Breistol (4), Frafjord (3), Jensen (3).

Cu acest succes, CSM acumulează 13 puncte și se află pe locul 4 în Grupa A a Ligii Campionilor.

Meciul următor pentru „tigroaice” în Champions League va avea loc pe 13 Februarie în deplasare la Metz.