Home > Fotbal > Viitorul Pandurii întoarce scorul în deplasare cu U și merge în semifinalele Cupei

u-cluj-viitorul-pandurii-cupa-romaniei

Viitorul Pandurii s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a trecut în deplasare de U Cluj cu scorul de 3-1 (0-1).

Golan a deschis scorul pentru gazde în minutul 1, cu un șut în forță din interiorul careului care s-a dus sub transversală.

Țengle a restabilit egalitatea în minutul 69 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Taub asupra lui Băican. Paraschiv i-a adus pe gorjeni în avantaj în minutul 77 cu un șut în forță din marginea careului. Același Paraschiv a făcut 3-1 în minutul 86 cu un șut cu interiorul la colțul lung din 12 metri.

Universitatea Cluj: Muţiu – Dican, Luchin, Răuţă – Ilieş, Filip (Ogbu ’81), Negrean (Acka ’55), Taub (Pop ’81) – Gavra (Chacana ’64), Golan (Pîrvulescu ’55), Ribeiro. Antrenor: Costel Enache;

Viitorul Pandurii: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros, Băican (Prejmerean ’78) – Şerbănescu, Copaci, Ţegle, Buia (Paraschiv ’64), Chiorean (Cioiu ’46), Dragu (Mitrică ’65). Antrenor: Flavius Stoican;

Andrei Antonie – Ciprian Florin Danşa, Romică Bîrdeş;

Universitatea Cluj: 67′ Taub, 74′ Ribeiro;

Viitorul Pandurii: 3′ Oros, 28′ Copaci, 74′ Baican, 82′ Prejmerean;

Universitatea Cluj: 74′ Luchin;

Viitorul Panduri merge în semifinalele Cupei acolo unde s-a mai calificat până acum CS Universitatea Craiova.