Home > Handbal > CSM București, extrem de aproape de sferturile Champions League

CSM București, extrem de aproape de sferturile Champions League

csm-bucuresti-valcea-champions league

CSM București s-a impus în această seară în deplasare cu SCM Rîmnicu Vâlcea, scor 33-24 (13-12), în prima manșă a optimilor Champions League.

În prima repriză s-a mers cap la cap până la 6-6. Gazdele au fost primele care au reușit să se desprindă la două goluri pe tabelă, scor 8-6, minutul 16. Bucureștencele au revenit însă și au egalat imediat la 8. Mai mult, au reușit și ele să se desprindă la două goluri, 11-9, minutul 23. În final, s-a intrat la cabine cu scorul de 13-12 pentru CSM.

Partea secundă a fost începută în forță de formația oaspete care s-a desprins la 15-12, minutul 35. Bucureștencele au continua să se desprindă pe tabelă, iar în minutul 43 conduceau cu 21-16. Diferența de 5 goluri a fost menținută până spre finalul meciului, când CSM a reușit să marcheze patru goluri la rând și să conducă cu 30-22, minutul 55. În cele din urmă s-a terminat cu 33-24.

Pentru Vîlcea au marcat: Liscevic (7 goluri), Florica (5 ), Gonzales (4), Glibko (3), Lopez (2), Aardhahl (1), Elghaoui (1), Minevskaja (1).

Pentru CSM au înscris: Neagu (13 goluri), Lazoiv (7), Martin (4), Dembele (4), Moisa (2), Pintea (1), Cvijic (1), Omoregie (1).

Partida retur se va disputa pe 13 Martie la București.