FC Argeș se impune contra celor de la Poli Iași grație dublei lui Malele

FC Argeș s-a impus în această seară pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 26-a din Liga 1.

Malele a deschis scorul pentru gazde în minutul 7 dintr-un penalty dictat în urma unui fault în careu a lui Frăsinescu asupra lui Meza Colli. Același Malele a făcut 2-0 în minutul 47 după ce a scăpat singur cu portarul advers în urma unei erori grave a lui Baxevanos. Duranovic a redus diferența în minutul 88.

FC Argeş:  Greab – Tofan, Marici, Turda, Muşat – Meza Colli, Şerban – Drăghici (Grecu ’58), Palici, Dumitru – Malele (Ndiaye ’74). Antrenor Andrei Prepeliţă;

Poli Iaşi: Brănescu – Onea, Frăsinescu (De Iriondo ’46), Baxevanos (F. Cristea ’78), Buşu – Popa, Gaitan (Vega ’46), Flores (Acosta ’46) – Stan, Duranovici, Calcan. Antrenor Marian Rada.

Lucian Rusandu – Imre Laszlo Bucsi, Stelian Slabu;

FC Argeş: Malele ’25, Drăghici ’43;

Poli Iaşi: Flores ’13, Calcan ’45+2, Acosta ’53, Duranovici ’77, F. Cristea ’86;

După această victorie, FC Argeș acumulează 33 de puncte și urcă pe locul 8 în clasamet. Poli Iași este pe 16 cu 16 puncte.

Etapa viitoare, FC Argeș va juca în deplasare cu Dinamo, iar Poli Iași se va deplasa în Gruia pentru duelul cu CFR.