Home > Tenis > Sorana Cîrstea s-a calificat în turul II la Dubai

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul II la Dubai

sorana-cirstea-turul-ii-dubai

Sorana Cîrstea, nr. 67 WTA, s-a calificat în turul II, al turneului WTA de la Dubai, după ce a trecut de ucraineanca Lesia Tsurenko, nr. 142 WTA, scor 6-4, 6-4, după o oră și 20 de minute de joc.

Primul set a început cu un schimb de break-uri. Apoi Sorana a reușit de la 2-2, să facă trei game-uri la rând și să desprindă la 5-2. Deși ucraineanca a reușit să vină la 4-5, Sorana a închis primul set pe serviciul adversarei sale, scor 6-4.

Sorana a început bine și actul secund și s-a desprins la 3-1. Tsurenko a revenit însă și a egalat la 3. De la 4-3 pentru Sorana, au urmat trei game-uri consecutive în care s-a făcut break, astfel încât sportiva noastră a închis și actul secund la 4.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe Anett Kontaveit din Estonia, nr. 24 WTA.