Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în turul II la Miami

Sorana Cîrstea, în turul II la Miami

sorana-cirstea-turul-ii-miami

Sorana Cîrstea, nr. 66 WTA, s-a calificat în turul II la Miami Open după ce a trecut de reprezentanta gazdelor, Katrina Scott, nr. 443 WTA.

Sorana a început bine partida și s-a desprins la 2-0. După ce Scott a făcut și ea un game de serviciu, sportiva noastră a izbutit să facă trei game-uri la rând și să se distanțeze la 5-1. Au urmat apoi două game-uri în care s-a mers cu serviciul astfel încât, Cîrstea a câstigat primul set cu 6-2.

Echilibrul în setul secund s-a păstrat doar în primele două game-uri. Apoi, Sorana a luat trei game-uri consecutive și s-a desprins la 4-1. Scott i-a luat și ea un break româncei, dar apoi sportiva noastră a făcut alte gouă game-uri la rând și a închis setul secund la 6-2.

În turul următor Sorana o va întâlni pe estonianca Anett Kontaveit, nr. 24 WTA. Scorul la întâlnirile directe este de 3-0 pentru estoniancă.