Home > Fotbal > România rezistă în fața Olandei la debutul la Campionatul European de tineret

România rezistă în fața Olandei la debutul la Campionatul European de tineret

romania-olanda-euro-u21

România a remizat în această seară cu Olanda, scor 1-1 (1-1) în meciul de debut la Campionatul European U21 din Ungaria și Slovenia.

Schuurs a deschis scorul în minutul 16 cu o lovitură de cap după o centrare din corner a lui Kluivert. Ciobanu a restabilit egalitatea în minutul 20 după ce a executat în vinclu o lovitură liberă de la 25 de metri.

ROMÂNIA U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Boboc – Olaru, Marin – Ciobanu, Moruțan (88′ Itu), Mățan (72′ Oaidă) – Ganea (80′ Petre). Selecționer: Adrian Mutu;

OLANDA U21: Scherpen – Zeefuik, Schuurs, Teze, Bakker – Reis, De Wit, Koopmeiners – Lang (80′ Brobbey), Boadu (64′ Gakpo), Kluivert. Selecționer: Erwin van de Looi;

Arbitru:

Sandro Scharer;

ROMÂNIA U21: 45+1′ Marin, 68′ Ganea;

OLANDA U21: 68′ Zeefuik, 77′ Koopmeiners;

În cealaltă partidă a grupei, Germania s-a impus cu scorul de 3-0 în fața Ungariei și s-a instalat la șefia grupei.

Următorul meci pentru România va avea loc Sămbâtă de la ora 19 împotriva Ungariei.