Home > Fotbal > Chindia devine lider în play-out

Chindia devine lider în play-out

hermannstadt-chindia-liga-1

Chindia Târgoviște a învins-o în această după-amiază pe teren propriu pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-0 (1-0), în prima etapă a play-out-ului ligii 1.

Dumitrașcu a deschis scorul în minutul 31 cu un șut pe jos de la 20 de metri. Florea a dublat avantajul gazdelor în minutul 48 după o acțiune individuală în care a driblat doi adversari și a înscris cu un șut sub transversală.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Iacob, Celea, C. Dinu – Yameogo (Neicuţescu ’89), Raţă (Kocic ’75), Dulca, Dumitraşcu – D. Popa, Florea (Berisha ’79). Antrenor: Emil Săndoi;

Hermannstadt: Cristiano – Belu-Iordache (Măţel ’53), Viera (Dâlbea ’76), Scarlatache, Opruţ – Alhassan (Yazalde ’53), Pires, Aosman – Bagaric, Mayoral (Sebaihi ’76), Buzan (Petrescu ’16). Antrenor: Eugen Beza;

Adrian Viorel Cojocaru – Mircea Orbuleţ, Marius Badea – Iulian Dima;

Chindia Târgovişte: Dulca ’43 ;

Hermannstadt:  Viera ’47, Petrescu ‘90+1;

Cu această victorie, Chindia acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 7 în clasament. Hermannstadt cade pe 16 cu 13 puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu FC Argeș, iar Hermannstadt va primi vizita Astrei Giurgiu,