Home > Fotbal > Dinamo pierde categoric la Mediaș

Dinamo pierde categoric la Mediaș

gaz-metan-dinamo-liga-1

Gaz Metan Mediaș a învins-o în această seară pe Dinamo pe teren propriu cu scorul de 4-1 (3-1), într-o partidă contând pentru etapa a 3-a a play-off-ului ligii 1.

Morar a deschis scorul în minutul 14, finalizând din interiorul careului o minge trimisă excelent de Deacoanu. Ricardo Valente a dus scorul la 2-0 în minutul 29 cu un șut care a trecut printre picioarele portarului dinamovist după ce a primit o nouă pasă excelentă de la Deaconu.

Sorescu a redus din diferență în minutul 35, după ce a speculat o gravă eroare a lui Velisar. Deaconu a dus scorul la 3-1 în minutul 39 cu un șut de la 25 de metri. Chamed a făcut 4-1 în minutul 88 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Filip asupra lui Romeo.

Gaz Metan: Pleşca – Baco, Yuri, Trif – Butean, Moura, Alceus (Pambou ’57), Deaconu (Junior ’58), Velisar – Ciocan (Valente ’18 / Chamed ’83), Morar (Romeo ’57).  Antrenor: Mihai Teja;

Dinamo: Kongshavn – Ehmann, Pulic, Albentosa, Filip – Răuţă (Blejdea ’46), Achim – Bani (Fabbrini ’18), Anton, Sorescu – Nemec. Antrenor: Dusan Uhrin;

Iulian Călin – Alexandru Cerei, Marius Cristian Marchidanu – Ionuţ Coza;

Gaz Metan: Alceus ’43, Romeo ’73;

Dinamo:  Puljic ’19, Răuţă  ’28, Blejdea ’49, Sorescu ’69, Filip ’80, Nemec ’81;

Dinamo: Blejdea ’66;

Cu această victorie, Gaz Metan acumulează 21 de puncte și urcă pe locul 10. Dinamo este pe 15 cu 15 puncte.

Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, iar Dinamo va primi vizita celor de la FC Voluntari.