Home > Tenis > Sorana Cîrstea, campioană la Istanbul

Sorana Cîrstea, campioană la Istanbul

sorana-cirstea-campioana-instanbul

Sorana Cîrstea, nr. 67 WTA, a câstigat turneul de la Istanbul după ce a învins-o în finală pe belgianca Elise Mertens, nr. 17 WTA, scor 6-1, 7-6 (3), după o oră și 40 de minute de joc.

Sorana a început bine partida și s-a desprins la 2-0. Deși și-a pierdut serviciul în game-ul trei, Cîrstea a reușit apoi patru game-uri la rând cu ajutorul cărora a închis setul unu la 6-1.

În setul secund, s-a mers cu serviciul doar în primele două game-uri, apoi belgianca s-a desprins la 4-2 și 5-2. Sorana a revenit însă spectaculos și a egalat la 5, ba mai mult a izbutit să facă break-ul pentru 6-5, dar nu a putut închide meciul pe propriul serviciu, astfel încât s-a ajuns la tie-break. Acolo echilibrul s-a păstrat doar până la 2-2, apoi sportiva noastră a preluat controlul și a câstigat tie-break-ul la 3.

După acest succes, Sorana va primi 280 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 30.000 de dolari.

Este cel de-al doilea titlu din cariera Soranei după cel cucerit la Taskent în 2008.