Home > Fotbal > Poli Iași este prima echipă retrogradată din Liga 1

Poli Iași este prima echipă retrogradată din Liga 1

poli-iasi-hermannstadt-liga-1

Hermannstadt a învins-o în această după-amiază în deplasare pe Poli Iași cu scorul de 1-0 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din play-off-ul ligii 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Alhassan în minutul 78 după ce a fost găsit excelent liber în careu de Mayoral.

Poli Iaşi: Brînză – Onea, De Iriondo (Zaharia ’87), Baxevanos, Buşu – Gaitan (Cristea ’87), Passaglia – Platini, Vanzo (Vega ’69), Stan (Popadiuc ‘5) – Zajmovic (Cana ’87). Antrenor: Nicolo Napoli;

Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Viera, Scarlatache, Opruţ – Belu (Bagaric ’74), Dâlbea, Addae (Alhassan ’74), Buzan (Petrescu ’14) – Mayoral, Yazalde (Pires ’83). Antrenor: Eugen Beza;

Sebastian Colţescu – Mircea Orbuleţ, George Neacşu – Marin Barbu;

Poli Iaşi: Brînză ’28, Buşu ’83, Cana ‘90+5;

Hermannstadt: Petrescu ’37, Scarlatache ’51, Pires ‘90+2, Cristiano ‘90+2;

După această victorie, Hermannstadt acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 15 în clasament. Poli Iași este pe 16 cu 20 de puncte și nu mai are nicio sansa de salvare de la retrogradare.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu Gaz Metan. Hermannstadt va primi vizita celor de la FC Argeș.

Poli Iași se impune la limită în duelul codașelor
hermannstadt-poli-iasi-liga-1
Poli Iași prima victorie după 9 meciuri
Hermannstadt întoarce după pauză rezultatul cu Poli Iași și obține prima victorie din mandatul lui Ruben Albes