Home > Fotbal > CS Universitatea Craiova câstigă Cupa României după prelungiri

CS Universitatea Craiova câstigă Cupa României după prelungiri

craiova-astra-cupa-romaniei

CS Universitatea Craiova a câstigat Cupa României după ce s-a impus cu 3-2 (1-1) în fața Astrei după prelungiri.

Andrei Ivan a deschis scorul pentru olteni în minutul 14 cu un șut imparabil din interiorul careului, după o lansare excelentă a lui Nistor. Găman a restabilit egalitatea în mintutul 17 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Marius Constantin asupra lui Stahl.

Kane a adus-o pe Astra în avantaj în minutul 93, trimițând în poartă cu capul mingea respinsă de Pigliacelli la șutul lui Gheorghe. Nistor e egalat în minutul 100 cu un șut senzațional de la 30 de metri. Screciu a adus cupa la Craiova în minutul 113, înscriind cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Nistor.

Astra: Popa – Hugo Sousa (Riza ’68), Jovanovici, Găman, Lamanje – Boe-Kane, Canadija, Crepulja (Adeshina ‘118) – Stahl (Balaure ’67), Krpici, Gheorghe (Gheorghe ‘118). Antrenor Ionuţ Badea;

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Constantin (Acka ’74), Bălaşa, Bancu – Mateiu (Tudorie ’74), Cicâldău, Nistor – Cîmpanu (Camara ’66, Fedele ‘109), Ivan, Baiaram (Screciu ’74). Antrenor Marinos Ouzounidis;