Home > Fotbal > Olanda iese învingătoare din cel mai spectaculos meci de până acum de la Euro

Olanda iese învingătoare din cel mai spectaculos meci de până acum de la Euro

olanda-ucraina-euro-2020

Olanda a învins-o în această seară la Amsterdam pe Ucraina, scor 3-2 (0-0), într-o partidă a grupei C de la Euro 2020.

Winaldum a deschis scorul pentru Olanda în minutul 52 cu un șut din marginea careului după o respingere greșită a portarului advers. Weghorst a dus scorul la 2-0 în minutul 58 cu un șut sub transversală din opt metri după ce fundașii adversi nu au putut respinge convingător o minge aruncată în careu.

Yarmolenko a readus-o pe Ucraina în joc cu un șut senzațional de la 25 de metri care s-a dus în vinclu. Yermchuk a făcut 2-2 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Malinovsky. Dumfries a adus victoria Olandei în minutul 85 cu o lovitură de cap superbă după o centrare a lui Ake.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, Timber (Veltman ’88), De Vrij, Blind (Ake ’64), Van Aanholt (Wijndal ’64) – De Roon, Wijnaldum, De Jong – Weghorst (De Jong ’88), Depay (Malen ’90). Selecţioner: Frank de Boer;

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Zinchenko – Yarmolenko, Sydorchuk, Malinovskyi, Zubkov (Marlos ’13, Shaparenko ’64) – Yaremchuk. Selecţioner: Andrey Shevchenko;