Home > Fotbal > România obține prima victorie la Jocurile Olimpice

România obține prima victorie la Jocurile Olimpice

romania-honduras-olimpiada

Selecționată Olimpică a României a învins-o în această după-amiază pe Honduras cu scorul de 1-0 (1-0), în primul meci din grupa B a Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Unica reușită a partidei a fost autogolul lui Oliva din prelungirile primei reprize, acesta deviind în proprie poartă centrarea din corner a lui Ciobanu.

Honduras: Guity (Perello ’36) – Oliva (Cristopher Melendez ’88), Maldonado (Carlos Melendez ’88), Garcia, Decas – Rivas (Palma ’57), Pineda, Alvarez, Rodriguez (Rejes ’57) – Martinez, Benguche. Selecţioner: Miguel Falero;

România:  Aioani – Raţiu (R. Grigore ’75), Paşcanu, Ghiţă, Ştefan (Boboc ’46) – Marin, Dulca – Dobre, Ciobanu (T. Băluţă ’69), Gheorghe (Sefer ’55) – Ganea (Sîntean ’68). Selecţioner Mirel Rădoi;

După această victorie, România împarte primul loc în grupa cu Noua Zeelandă, cu trei puncte.

În meciul următor, România va întâlni Duminică 25 Iulie de la ora 14 pe Coreea de Sud.