Home > Tenis > Emma Răducanu este campioana la US Open

Emma Răducanu este campioana la US Open

emma-raducanu-campioana-us-open

Emma Răducanu, nr. 150 WTA, este noua campioană de la US Open după ce a învins-o în finală pe canadianca Leylah Fernandez, nr. 73 WTA cu scorul de 6-4, 6-3 după o oră și 50 de minute de joc.

Emma a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0. Canadianca a revenit imediat și a egalat la doi. S-a mers apoi cap la cap până la 4-4, când jucătoarea britanică a luat ultimele două game-uri câstigând primul set cu 6-4.

În setul secund s-a mers umăr la umăr până la 2-2. Apoi Ema a reușit să câstige trei game-uri la rând, desprizându-se la 5-2. Au urmai apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul astfel încât Răducanu a câstigat și setul doi cu 6-3.

Cu acest succes, Răducanu va face un salt uriaș în clasamentul WTA, ea urmând să urce începând de Luni până pe locul 23 WTA.