Home > Fotbal > Dinamo în „beznă” totală

Dinamo în „beznă” totală

dinamo-botosani-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară în deplasare pe Dinamo, scor 2-1 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a 9-a din Liga 1.

Ongenda a deschis scorul în minutul 13 finalizând simplu o centrare a lui Roman la care Crețu a sărit pe sub minge. Kage a dus scorul la 2-0 în minutul 18 dintr-un penalty dictat după ce tot el fusese faultat de Moldoveanu în careu. Torje a redus din diferență în minutul 85 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Tchakonte asupra lui Ivanovski.

În minutul 35 nocturna stadionului a picat, stadionul rămămând în beznă timp de 10 minute.

Dinamo: Iliev – Creţu, Ehmann, Grigore, Radu – Itu, Răuţă, Torje – Moldoveanu (75′ Țîră), Ivanovski, Bani. Antrenor: Sorin Colceag;

FC Botoșani: Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu – Tîrcoveanu (52′ Florescu), Edjouma, Ongenda – Barbosa (42′ Dawa), Roman , Kage. Antrenor: Marius Croitoru;

Haţegan Ovidiu – Ghinguleac Radu Adrian, Mitruţi Daniel;

Dinamo: 45′ Răuță;

FC Botoșani: 46′ Edjouma, 47′ Seroni, 67′ Florescu;

După această victorie, FC Botoșani acumulează 20 de puncte și urcă pe locul 2 în clasament. Dinamo este pe 15 cu 6 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu CS Universitatea Craiova, iar FC Botoșani va primi viizita celor de la FC U Craiova 1948.

Dinamo și FC Botoșani îsi împart punctele „Ștefan cel Mare”