Home > Fotbal > România învinge fără folos în Liechtenstein

România învinge fără folos în Liechtenstein

liechtenstein-romania-preliminarii-cm2022

România a învins-o în această seară în deplasare pe Liechtenstein, cu scorul de 2-0 (1-0), în ultima etapă a grupei J a Preliminariilor pentru CM 2022.

Denis Man a deschis scorul în minutul 8 cu o deviere din câțiva metri după o minge prelungită cu capul de Rus după un corner executat de Stanciu. În minutul 34, Stanciu a executat lamentabil o lovitură de la 11 metri.

Bancu a dus scorul la 2-0 în minutul 86 cu o torpilă imparabilă de la 25 de metri.

Liechtenstein: Buchel – Wolfinger (82′ Yildiz), Grunenfelder, Frommelt, Goppel, Spirig – Meier (71′ Kaufmann), Sele (82′ Buchel), Hasler – N.Frick (63′ Kardesoglu), Y.Frick (71′ Wolfinger). Selecționer: M. Stocklasa;

Romania: Nita – Manea, Rus, Burca, Bancu – Morutan (73′ Cicâldău), Nedelcu, Stanciu(63′ Maxim) – Man (74′ Hagi), Puscas (63′ Alibec), Ivan (82′ Sali). Selecționer: Mirel Rădoi;

Arbitru:

Matej Jug (Slovenia);

Liechtenstein: 48′ Meier, 70′ Wolfinger, 80′ Fommelt;

Cu această victorie, România a acumulat 17 puncte și a terminat grupa pe locul 3.

Din păcate, Macedonia a învins-o cu 3-1 pe Islanda și va merge la meciurile de baraj din Martie.