Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în turul III la Australian Open

Sorana Cîrstea, în turul III la Australian Open

sorana-cirstea-kucova-australian-open

Sorana Cîrstea, nr. 38 WTA, s-a calificat în turul III la Australian Open după ce a trecut de slovaca Kristina Kucova, nr. 96 WTA, în două seturi, scor 6-2, 6-4, după o oră și 15 minute de joc.

Sorana a început tare partida și s-a desprins la 2-0. Deși slovaca a făcut break și a venit la 1-2, sportiva noastră a făcut imediat re-break pentru 3-1. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-2, când Cîrstea a mai făcut încă un break și a închis primul set la 6-2.

În setul secund în primele două game-uri cele două jucătoare și-au făcut serviciul. Apoi Sorana a reușit să ia trei game-uri la rând și să se distanțeze la 3-1. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-3, când Kucova a reușit să facă break și să vină la 4-5. Sportiva noastră nu a acuzat șocul și a făcut re-break în game-ul următor închizând astfel setul secund la 6-4.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova, nr. 11 WTA. Scorul întâlnirilor directe între cele două este egal, 3-3.

Din păcate, Irina Begu a fost eliminată după ce a fost învinsă de belgianca Elise Mertens, scor 3-6, 2-6.