Home > Uncategorized > SCM Râmnicu Vâlcea câstigă Cupa României

SCM Râmnicu Vâlcea câstigă Cupa României

cupa-romaniei-handbal-feminin

SCM Râmnicu Vâlcea a câstigat Cupa României la handbal feminin după ce s-a impus în finala cu CSM București, scor 22-19 (15-7).

Vâlcencele au început puternic partida, iar în minutul 6 conduceau cu 3-0. Pe fondul intervențiilor excelente ale portăriței, Marta Batinovici, Vâlcea a continuat să se distanțeze pe tabelă, 6-2 minutul 14 și 11-4 minutul 24. În minutul 26, tabela arăta un neverosimil 13-5, aceasta fiind și diferenșa care s-a înregistrat la pauză, 15 – 7.

Bucureștencele au ieșit mult mai montante de la cabine, iar în minutul 34 au venit la 10-15. Formația din capitală a continuat să strângă scorul, iar în 38, scorul era de 13-16. În minutul 44, CSM a venit la numai două goluri, 15-17, dar asta a fost diferența minimă la care au putut să se aproprie până la final, când tabela a arătat 22-19.

Odată cu trofeul Cupei României, Vâlcencele au câstigat și Super Cupa României, anul acesta pe fondul pandemiei de Coronavirus, finala celor două trofee fiind comună.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea au înscris: Glibko (5 goluri), Lopez (4), Aardahl (3), Liscevic (3), Nikolic (2), Fraga Fernandez (2), Elghaoui (1), Minevskaja (1), Florica (1).

Pentru CSM București au punctat:  Neagu (7 goluri), Omoregie (4), Martin (2), Lazovic (2), Pintea (2), Klikovac (1), Cabral (1).