Home > Motorsport > F1| Dublă de foc pentru Red Bull în Marele Premiu din Azerbaijan. Max Verstappen se distanțează considerabil în clasamentul general al piloților

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), deţinător al titlului şi lider al clasamentului piloţilor, a câştigat Marele Premiu al Azerbaidjanului de la Baku, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, în care Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, a abandonat după 20 de tururi din cauza unei probleme la motor. Cu aceeași problemă s-a confruntat și coechipierul monegascului, Carlos Sainz (Ferrari) care a fost nevoit să abandoneze cursa mult mai devreme, în al nouălea tur.

După ce a fost în fruntea clasamentului pe aproape toată perioada cursei, Sergio Perez ( Red Bull) a fost anunțat prin radio să nu lupte cu Verstappen, colegul său, pentru a-l lăsa pe acesta să câștige Marele Premiu. Astfel locul 2 revenindu-i mexicanului, învingător aici în urmă cu un an.

Podiumul a fost completat de britanicul George Russell (Mercedes), pe poziţia a 4-a fiind compatriotul şi coechipierul acestuia, Lewis Hamilton, care a ieșit driver of the day în ciuda problemelor pe care monopostul său le-a avut. Pe locul 5 a urcat francezul Pierre Gasly (AlphaTauri), iar pe 6, germanul Sebastian Vettel (Aston Martin).