Home > Fotbal > Sahtior furnizează surpriza în deplasare cu Real

Sahtior furnizează surpriza în deplasare cu Real

real-sahtior-champions-league

Șahtior Donetsk a învins-o în aceată seară în deplasare pe Real Madrid cu scorul de 3-2 (3-0), în primul meci al Grupei B din UEFA Champions League.

Tete a deschis scorul în minutul 29 pentru ucraineni, finalizând cu un șut din marginea careului o acțiune personală a lui Korniienko. În minutul 33 Varane a trimis în proprie poartă o minge respinsă în față de portarul gazdelor. Solomon a făcut 3-0 în minutul 42, după ce a finalizat din 11 metri o minge întoarsă superb cu călcâiul de Tete.

Modric a redus din handicap în minutul 54 cu un șut superb de la 25 de metri care s-a dus în vinclu. Vinicius a dus scorul la 2-3 după ce a speculat o gravă eroare a lui Marlos.

Sahtior urcă momentan pe primul loc în grupă cu 3 puncte, în timp ce Real este ultima.

În etapa viitoare, Real va juca în deplasare cu Monchengladbach, iar Sahtior va primi vizita lui Inter.