Home > Fotbal > CFR începe cu victorie returul de campionat

CFR începe cu victorie returul de campionat

cfr-clinceni-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară pe Academica Clinceni în „Gruia”, scor 3-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga 1.

Costache a deschis scorul în minutul 15 pentru gazde cu un șut din întoarcere din marginea careului. Deac a făcut 2-0 în mintul 52, după un un-doi cu Deac și un șut superb de la 20 de metri. Chandarov a redus din diferență în minutul 84, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Dobrescu. Debeljuh a stabilit scorul final, 3-1, în primul minut de prelungiri , îndeplinind o simplă formalitate din trei metri, după o minge asezată excelent de Itu.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (83′ Manea), Ciobotariu, Burcă, Camora – Deac (83′ Itu), Djokovic, Păun – Pereira (76′ Chipciu), Vojtus (65′ Soares), Costache (76′ Debeljuh). Antrenor: Edi Iordănescu;

Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Nichita, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (59′ Chandarov) – Cordea (59′ Andronic), Dumitru (70′ Ventura), Tănase (70′ Pîrvulescu) – Morar (6′ Chunchukov). Antrenor: Ilie Poenaru;

Andrei Chivulete – Vasile Marinescu, Andrei Constantinescu;

CFR Cluj: 57′ Burcă, 72′ Susic, 90+4′ Păun;

Clinceni: 4′ Tănase, 11′ Dumitru, 45′ Cebotaru;

După această victorie, CFR urcă pe locul 2 cu 34 de puncte, în timp ce Clinceni rămâne pe locul 5 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar Academica va primi vizita lui FC Hermannstadt.