Home > Fotbal > Rapid scapă victoria cu Ripensia la ultima fază

Rapid scapă victoria cu Ripensia la ultima fază

rapid-ripensia-liga-2

Rapid a remizat în această dimineață pe teren propriu cu Ripensia, scor 2-2 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga a 2-a.

Jorja a dechis scorul pentru gazde la ultima fază a primei reprize, cu un șut din voleu de la 20 de metri. Hlistei a dus scorul la 2-0 în minutul 64 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Lalic asupra lui Ursu.

Piftor a redus din diferență în mintul 75 cu un șut superb de la 25 de metri. La ultima fază a meciului, Macritchii a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Ene.

Rapid: Drăghia – Voicu , Ignat, Dandea, Florică – Pănoiu (Sefer 64′), Jorza – Ursu (Lazăr 64′), Ioniță, Hlistei – Bălan. Antrenor: Nicolae Grigore;

Ripensia: Dobre – Macrițchii, Țieranu, Lalic, Gladun – Stoi ( Ene 74′), Călin – Popovici (Coulibaly 74′), Neagu, Piftor – Sokovic. Antrenor: Cosmin Petrescu;

Eduard Ioniță – Stelian Slabu, Romică Bîrdeş;

Rapid: 43′ Ioniță, 90+2′ Voicu;

Ripensia: 63′ Lalic;

După acest egal, Rapid acumulează 26 de puncte și ajunge pe locul 3 în clasament. Ripensa este pe 15 cu 16 puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu Gloria Buzău, iar Ripensia va primi vizita lui Csikszerda.