Home > Fotbal > Rapid pierde la Slobozia și este aproape să rateze play-off-ul

Rapid pierde la Slobozia și este aproape să rateze play-off-ul

unirea-slobozia-rapid-bucuresti-liga-2

Unirea Slobozia a învins-o în această după-amiază pe Rapid cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 19-a a Ligii secunde.

Constantin Toma a deschis scorul în minutul 19 pentru gazde dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Florică asupra lui Adăscăliței. Hlistei a restabilit egalitatea în minutul 54 reluând fără probleme din trei metri o centrare excelentă a lui Bălan. Diarra a adus victoria celor de la Slobozia în minutul 73, după ce a interceptat o pasă spre portar trimisă de Zunic.

Unirea Slobozia: Gurău – Ghiță, Lazăr, Ibrian, Toma – Suciu (Afalna 76′), Trașcu – Ciobanu, Danciu (Moldovan 90′), S. Diarra (Răduca 90′) – Adăscăliței. Antrenor: Adrian Mihalcea;

Rapid: Moldovan – Voicu, Dandea, Zunic (Drăghiceanu 76′), Florică (Pănoiu 46′) – Jorza (Hlistei 46′), Lazăr – Sefer (Ilie 71′), Ioniță, Benzar (Goge 46′) – Bălan. Antrenor: Nicolae Grigore;

Sorin Costreie – Ionuț Traian Neacșu, Erchian Ionus – Claudiu Marcu;

Unirea Slobozia: 38′ Lazar, 42′ Diarra, 61′ Suciu, 72′ Ghiță, 80′ Ciobanu;

Rapid: 32′ Ioniță, 51′ Dandea;

Rapid: 85′ Voicu;

După această victorie, Unirea Slobozia acumulează 19 puncte și urcă pe locul 15 în clasament. Rapid este pe 11 cu 27 de puncte.

Etapa viitoare, Unirea Slobozia va primi vizita celor de la Metaloglobus București, iar Rapid va juca acasă cu Dunărea Călărași.