Home > Tenis > Simona Halep întoarce partida cu Garcia și merge mai departe la Miami

Simona Halep întoarce partida cu Garcia și merge mai departe la Miami

simona-halep-garcia-miami

Simona Halep, nr.3 WTA, s-a calificat în turul III la Miami după ce a trecut de franțuzoaica Caroline Garcia, nr. 51 WTA, scor 3-6, 6-4, 6-0, după o oră și 50 de minute de joc.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 2-2. Apoi franțuzoaica a reușit trei game-uri la rând și s-a desprins la 5-2. Au urmat apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul astfel încat Garcia și-a adjudecat primul set cu 6-3.

Garcia a început bine și actul secund și s-a distanțat la 2-0 și 3-1. Românca a reușit apoi să revină și să egaleze la 3. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-4 pentru Simona, când aceasta a reușit să facă un nou break și să câstige actul secund cu 6-4.

Decisivul nu a avut istoric, fiind câstigat de Simona la 0 în numai 20 de minute.

În turul III, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Anastasija Sevastova, nr. 57 WTA și Coco Gauff, nr. 36 WTA.