Home > Fotbal > România întoarce scorul cu Ungaria și obține prima victorie la europeanul de tineret

romania-ungaria-u21

România U21 a învins-o în această seară pe Ungaria U21 cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul doi al nostru la Campionatul European de tineret

Ungaria a deschis scorul în minutul 56 prin Csonka, care a fost găsit liber în carei de Deutsch. Mățan a e restabili egalitatea în minutul 70 cu un șut în vinclu din marginea careului după o acțiune personală.

Pașcanu a adus victoria tricolorilor în minutul 87, trimițând din alunecare din cinci metri o minge prelungită de Petre după o lovitură de colț executată de Mățan.

UNGARIA U21: Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (88′ Bukta) – Csonka, Mezei (69′ Kata) – Skribek (52′ Barany), Szendrei, Kiss (69′ Tamas) – Szoke. Selecționer: Zoltan Gera;

ROMÂNIA U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Boboc – Olaru, Marin, Ciobanu – Moruțan (61′ Petre), Ganea (86′ Popescu), Mățan (89′ Itu). Selecționer: Adrian Mutu;

Arbitru:

Lawrence Visser;

UNGARIA U21: 6′ Szoke, 13′ Kiss, 23′ Mocsi, 45′ Csonka, 52′ Deutsch;

ROMÂNIA U21: 5′ Ciobotariu, 6′ Morunțan, 58′ Pașcanu, 64′ Marin, 80′ Ganea;

UNGARIA U21: 42′ Skoke;

Până la meciul dintre Germania și Olanda, România trece pe primul loc în grupă cu patru puncte.

România va juca ultimul meci din grupă, Marți de la ora 19 împotriva Germaniei.