Home > Fotbal > Naționala de la tineret părăsește Campionatul european fără să piardă

Naționala de la tineret părăsește Campionatul european fără să piardă

romania-germania-euro-u21

România U21 a remizat în această seară cu Germania U21, scor 0-0, în cel de-al treilea meci de la Campionatul European de tineret.

Tricolorii au început foarte bine această partidă și au ratat o ocazie mare prin Mățan, care a trimis în bară în minutul 5. Nemții au ratat un penalty în minutul 72 prin Nmecha.

GERMANIA U21: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Dorsch, Baku (82′ Jakobs), Maier – Nmecha, Klimowicz (63′ Burkardt), Berisha (90+1′ Stach). Selecționer: Stefan Kuntz;

ROMÂNIA U21: Vlad – Vlădoiu, Ciobotariu, Pașcanu (64′ Drăgușin), Haruț – Itu (46′ Ciobanu), Dulca (57′ Moruțan), Oaidă – Olaru, Petre (76′ Popescu), Mățan. Selecționer: Adrian Mutu;

Arbitru:

Guillermo Cuadra Fernandez;

GERMANIA U21: 43′ Raum, 50′ Dorsch, 65′ Pieper;

ROMÂNIA U21: 29′ Oaidă, 40′ Itu, 48′ Mățan, 67′ Petre, 69′ Ciobotariu;

România termină grupa cu 5 puncte, la egalitate cu Germania și Olanda, dar nu reușeste calificarea în sferturi din cauza golaverajului inferior.

romania-ungaria-u21
România întoarce scorul cu Ungaria și obține prima victorie la europeanul de tineret