Home > Tenis > O nouă victorie clară pentru Simona Halep la Stuttgart

O nouă victorie clară pentru Simona Halep la Stuttgart

simona-halep-stuttgart-semifinale

Simona Halep, nr. 3 WTA, a învins-o în această seară pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, scor 6-1, 6-4, după o oră și 10 minute de joc în sferturile turneului de la Stuttgart.

Simona a început ca din pușcă partida și s-a distanțat la 5-0. Au urmat apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul, astfel încât sportiva noastră a închis primul set la 6-1.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 2-2. Simona a apăsat pedala de accelerație și s-a distanțat la 4-2, dar rusoaica a revenit și a egalat la 4. Românca nu a acuzat șocul și a reușit să ia următoarele două game-uri închizând setul secund la 6-4.

În semifinale, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Aryna Sabalenka, nr. 7 WTA și Anett Kontaveit, nr. 27 WTA.