Home > Fotbal > Rapid face un pas important spre Liga 1

Rapid face un pas important spre Liga 1

rapid-csikszereda-play-off-liga-2

Rapid a învins-o în această seară pe teren propriu pe Csikszereda, scor 2-0 (1-0), în ultima partidă a etapei a 6-a din play-off-ul ligii secunde.

Hlistei a deschis scorul în minutul 16 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Csuros asupra lui Ilie. Bălan a făcut 2-0 în minutul 66 îndeplinind o simpliă formalitate la mingea trimisă în fața porții de Sefer.

Rapid: Moldovan – Goge, Dandea , Nastos, Finica – Barbu (Lazăr 78′), Costin – Sefer, Ilie (Pănoiu 69′), Hlistei (Ursu 69′) – Bălan. Antrenor: Mihai Iosif;

FK Csikszereda: Gyenge – Takacs, Csonka (Meszaros 55′), Apro, Bor – Bara, Csuros – Pinter (Bauza 47′), Jebari (Gergely 73′), Schieb – Suciu (Rotar 73′). Antrenor: Valentin Suciu;

Cătălin Popa – Vlad Bârleanu, Mihăiță Necula;

Rapid: 56′ Ilie, 85′ Ioniță, 89′ Moldovan;

FK Csikszereda: 77′ Rotar;

Cu această victorie, Rapid acumulează 46 de puncte și se află pe locul 2 în clasament. Csikszereda este pe 5 cu 36 de puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu Dunărea Călărași, iar Csikszereda va primi vizita celor de la CS Mioveni.