Home > Fotbal > Olanda este a treia echipă calificată în optimi la Euro 2020

Olanda este a treia echipă calificată în optimi la Euro 2020

olanda-austria-euro-2020

Olanda a învins-o în această seară la Amsterdam pe Austria, scor 2-0 (1-0), într-o partidă contând pentru grupa C de la Euro 2020.

Depay a deschis scorul pentru olandezi în minutul 11 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Alaba asupra lui Dumfries. Acesta a dus scorul la 2-0 în minutul 67 după ce a îndeplinit o simplă formalitate după pasa excelentă în fața porții a lui Malen care s-a distrat cu apărarea adversă.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Ake ’64), van Aanholt (Vijnaldt ’65) – De Roon (Gravenbergh ’74), Wijnaldum, F. De Jong – Weghorst (Malen ’64), Depay (L. De Jong ’82). Selecționer: Frank de Boer;

Austria: Bachmann – Lainer (Grillitsch ’62), Dragovic (Lienhart ’84), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Lazaro ’70), X. Schlager (Onisiwo ’84), Laimer, D. Alaba – Gregoritsch (Kalajdzic ’71), Sabitzer. Selecționer: Franco Foda;

Arbitru:

Orel Grinfeeld (Israel);

Olanda: De Roon ’14 ;

Austria: Alaba ’10, Bachmann ’67;

Cu această victorie, Olanda acumulează 6 puncte și se află pe locul 3 în clasament. Austria este pe 3 cu trei puncte.

În meciul următor, Olanda va întâlni Macedonia de Nord pe 21 Iunie, iar în aceeași zi Austria va juca cu Ucraina pe National Arena.