Home > Fotbal > Franța termină la egalitate cu Portugalia și câstigă grupa la Euro 2020

Franța termină la egalitate cu Portugalia și câstigă grupa la Euro 2020

franta-portugalia-euro-2020

Franța și Portugalia au remizat în această seară la Budapesta, scor 2-2 (1-1), într-o partidă contând pentru grupa F de la Euro 2020.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru lusitani în minutul 30 dintr-un penalty dictat în urma unui pumn dat de Lloris în figura lui Danilo. Benzema a egalat în prelungirile primei reprize tot dintr-un penalty, dictat după ce Mbappe a fost faultat în careu.

Același Benzema a făcut 2-1 în minutul 47 cu un șut în diagonală după o lansare de excepție a lui Pogba. Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 60 dintr-un nou penalty după un hent comis în careu de Kounde.

Portugalia: Rui Patricio – Semedo (Dalot 79′), Pepe, Ruben Dias, Guerreiro – Danilo (Palhinho 46′), Moutinho (Ruben Neves 73′), Renato Sanches (Oliveira 88′) – Bernardo Silva (Bruno Fernandes 72′), Cristiano Ronaldo, Diogo Jota. Selecţioner: Fernando Santos;

Franţa: Lloris – Hernandez (Digne 46′) (Rabiot 52′), Kimpembe, Varane, Kounde – Kante, Pogba, Tolisso (Coman 66′) – Mbappe, Benzema, Griezmann (Sissoko 86′). Selecţioner: Didier Deschamps;