Home > Tenis > Jaqueline Cristian obține victoria carierei

Jaqueline Cristian obține victoria carierei

jaqueline-cristian-sferturi-sankt-petersburg

Jaqueline Cristian, nr. 160 WTA, s-a calificat în această seară în sferturile turneului de la Sankt Petersburg după ce a trecut de letona Jelena Ostapenko, nr. 53 WTA, scor 6-3, 7-6 (9), după două ore de joc.

Primul set a început cu un schimb de break-uri. Apoi, s-a mers cu serviciul până la 3-2 pentru sportiva noastră. Aceasta a reușit să facă un nou break, pe care l-a dus apoi cu serviciul până în finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-3.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 5-5. Jaqueline a reușit să facă break pentru 6-5. Deși sportiva noastră a avut o minge de meci pe propriu serviciu, letona a reușit să facă re-break-ul și să ducă setul secund în tie-break. Și tie-break-ul a fost la fel de disputat, niciuna dintre jucătoare nereușind să se desprindă la mai mult de două puncte în față. După ce a ratat altre trei minge de meci, Cristian a reușit să închidă tie-break-ul la 9.

În sferturi, Jaqueline o va înfrunta pe Svetlana Kuznetsova, nr. 39 WTA.