Home > Fotbal > Rapid întoarce scorul la Arad și revine în lupta pentru promovare

Rapid întoarce scorul la Arad și revine în lupta pentru promovare

rapid-uta-liga-2

Rapid a învins-o în această seară în deplasare pe UTA cu scorul de 2-1 (0-1), într-o partidă contând pentru etapa a 4-a din play-off-ul Ligii Secunde.

Miculescu a deschis scorul pentru gazde în minutul 38 după o gravă neînțelegere între Iacob și Popa. Mallo a restabilit egalitatea în minutul 57, finalizând cu capul o centrare din lovitură liberă a lui Sefer. Pe același traseu a venit și golul victoriei giuleștenilor din minutul 78, Sefer a centrat din corner, iar Mallo a reluat cu capul imparabil.

UTA: Iacob – Bustea, Melinte, Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (Oroian 81′), Moise, Isac, Ursu (Ciucur 81′) – Ioniță (Rus 69′), Buhăcianu (Jebari 69′). Antrenor: Laszlo Balint;

Rapid: Popa – Bonnin, Mallo, Iacob, Goge – Cârstocea, Jorza (Lazăr 54′) – Crețu (Sefer 54′), Alami (Labeau 24′), Hlistei (Manole 85′) – Drăghiceanu ( Alexandru 54′). Antrenor: Dan Alexa;

Radu Petrescu – Vladimir Urzică, Adrian Vornicu;

UTA: 65′ Moise, 74′ Rus;

Rapid: 12′ Iacob, 63′ Cârstocea, 79′ Alexandru;

Cu această victorie, Rapid urcă pe locul 3 cu 24 de puncte, în timp ce UTA rămâne lider cu 29 de puncte.

Etapa viitoare, UTA va juca în deplasare cu FC Argeș, în timp ce Rapid va primi vizita lui Turris.