Home > Fotbal > Clinceni o învinge pe Poli Iași la scor de neprezentare

Clinceni o învinge pe Poli Iași la scor de neprezentare

clinceni-poli-iasi-liga-1

Academica Clinceni a învins-o în această după-amiază pe Poli Iași cu scorul de 3-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din play-out-ul Ligii 1.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 9 prin Albu dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Cabral asupra lui Șut. Același Albu a făcut dubla în minutul 66 împigând în poartă din doi metri o minge recentrată cu capul de de Șut. Robert Ion a stabilit scorul final, 3-0, în cel de-al doilea minut de prelungiri în urma unui contraatac și un un-doi superb cu Kontoes.

Clinceni: Vâlceanu – Matei, Albu, Bejan, Dobrescu – Achim (61′ Achim), Cebotaru, Șut, Ventura – Buziuc (76′ Kontoes), Markovic (76′ Ion). Antrenor: Ilie Poenaru;

Poli Iași: Axinte – Popadiuc, Mihalache, Frăsinescu, Lopes Cabral – Grădinaru (84′ Assulin), Breeveld (69′ Zaharia), De Iriondo (46′ Bourama), Horșia (63′ Chacana) – Luckassen, Cristea (46′ Omoh). Antrenor: Mircea Rednic;

Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe;

Clinceni: 11′ Bejan, 58′ Cebotaru, 77′ Ventura;

Poli Iași: 49′ Horsia, 90+5′ Popadiuc;

Cu această victorie, Clinceni acumulează 32 de punte și se menține pe locul 8, în timp ce Poli Iași este pe 12 cu 23 puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Chindia Târgoviște, iar Poli Iași va primi vizita celor de la FC Voluntari.