Home > Fotbal > CFR obține după pauză victoria în fața lui Hermannstadt

CFR obține după pauză victoria în fața lui Hermannstadt

hermannstadt-cfr-liga-1

CFR Cluj s-a impus în această seară în deplasare cu FC Hermannstadt, scor 3-1 (1-1), în ultimul meci al etapei a 18-a din Liga 1.

Romario a deschis scorul pentru gazde în minutul 33, cu un șut din 11 metri, după ce apărarea clujenilor nu a putut respinge o minge ce a rămas noroc la brazilian. Chipciu a restabilit egalitatea în minutul 37, finalizând din marginea careului mic, o minge scoasă excelent înapoi de Deac.

Debeljuh a făcut 2-1 pentru campioni în minutul 51 cu o lovitură de cap după o centrare a lui Camora. Rondon a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 81, finalizând cu o scăriță, o lansare excelentă a lui Păun.

Hermannstadt: Cristiano – Viera, Dâlbea, Stoica – Mățel (77′ Vodă), Addae, Romario Pires, Opruț (77′ Issah) – Sîntean (53′ Karanovic) –  Petrescu (86′ Elbers), Joalisson (77′ Bagaric). Antrenor: Liviu Ciobotariu;

CFR Cluj: Sandomierski – Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora – Deac, Itu (46′ Soares), Păun (88′ Latovlevici) – Chipciu (74′ Aurelio), Debeljuh (74′ Rondon), Costache (86′ Carnat). Antrenor: Dan Petrescu;

Iulian Călin – Mircea Grigoriu, Daniel Mitruți;

Hermannstadt: 44′ Romario, 48′ Oliveira, 61′ Addae, 73′ Viera;

CFR Cluj: 15′ Debeljuh, 79′ Burcă;

După aceasă victorie, CFR acumulează 40 de puncte și se menține pe locul 2 în clasament. Hermannstadt este pe 14 cu 16 puncte.

Etapa viitoare, sibienii vor juca pe teren propriu cu Chindia Târgoviște, iar CFR va primi vizita Astrei Giurgiu.