Home > Tenis > Simona Halep, în sferturi la Australian Open

Simona Halep, în sferturi la Australian Open

simona-halep-swiatek-australian-open

Simona Halep, nr. 2 WTA, s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open după ce a trecut de poloneza Iga Swiatek, nr. 17 WTA, scor 3-6, 6-1, 6-4, după o oră și 50 de minute de joc.

În primul set s-a mers cap la cap cu serviciul până la 3-3. Apoi poloneza a luat următoarele trei game-uri la rând prin intermediul cărora a câstigat primul set cu 6-3.

Simona a început puternic setul secund și s-a desprins la 3-0. Poloneza și-a făcut și ea o dată serviciul, dar sportiva noastră a luat alte trei game-uri la rând și odată cu ele și setul secund, 6-1.

Și decisivul a început bine pentru compatrioata noastră care s-a distanțat la 2-0. Poloneza a revenit și a egalat la 2. Simona nu a acuzat șocul și s-a desprins din nou la două game-uri 4-2. S-a mers apoi cu serviciul până în finalul setului pe care Halep și l-a adjudecat cu 6-4.

Simona Halep o va întâlni în sferturi pe Serena Williams, nr, 11 WTA.