Home > Tenis > Simona Halep, calificare fără emoții în sferturi la Gippsland Trophy

Simona Halep, calificare fără emoții în sferturi la Gippsland Trophy

simona-halep-sferturi-gipssland-trophy

Simona Halep, nr. 2 WTA, s-a calificat în sferturi la Gippsland Trophy după ce a trecut în optimi de Laura Siegemund, nr. 51 WTA, scor 6-2, 6-4, după o oră și 30 de minute de joc.

Simona a început în forță partida și s-a desprins imediat la 4-0. S-a mers apoi cu serviciul până la finalul setului pe care Simona la câstigat cu 6-2.

În setul secund, jucătoarea din Germania s-a desprins la 2-0, dar Simona a revenit imediat și a egalat la 2. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-4. Aici, sportiva noastră a reușit să câstige două game-uri consecutive și odată cu ele și setul doi cu 6-4.

În sferturi, Simona o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, nr. 33 WTA. Scorul la întâlnirile directe este 1-0 pentru rusoaică.