Home > Fotbal > Rapid face scor cu Dunărea Călărași și rămâne în cursa pentru play-off

Rapid face scor cu Dunărea Călărași și rămâne în cursa pentru play-off

rapid-dunarea-calarasi-liga-2

Rapid a învins-o în această seară pe Dunărea Călărași cu scorul de 4-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a 20-a a Ligii secunde.

Gazdele au deschis scorul în minutul 2 grație autogolului lui Lopez care a respins greșit cu capul în proprie poartă o minge prelungită în atacul giuleștenilor.

Bălan a dus scorul la 2-0 în minutul 19, cu o finalizare din marginea careului mic după ce Rareș Ilie i-a trimis perfect mingea.

Același Bălan a făcut 3-0 în minutul 67 după o fază identică cu cea de la golul 2, Ilie fiind din nou servant.

Hlistei a făcut 4-0 în minutul 72 după un penalty dictat în urma unui hent în careu al lui Crișan.

Rapid: Moldovan – Goge, Nastos, Dandea , Finica – Lazăr (Costin 35′), Barbu (Jorza 73′) – Sefer, Ilie (Pănoiu 73′), Hlistei (Ursu 79′) – Bălan (Ioniță 79′). Antrenor: Mihai Iosif;

Dunărea Călărași: Began – Rus, Șandru , Lopez (Bedea 46′), Petre (Sălceanu 46′) – Pușcaș, Crișan – Țenea (Fotescu 46′), Ciucur, Sava (Bud 32′) – V Alexandru. Antrenor: Cristi Pustai;

George Cătălin Găman – Florin Pucheanu, Gabriel Ion Catană;

Dunărea Călărași: 70′ Crișan, 71′ Șandru, 90+2′ Bud;

După această victorie, Rapid acumulează 30 de puncte și se află pe locul 8 în clasament. Dunărea este pe 5 cu 31 de puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu Metaloglobus, iar Dunărea va primi vizita celor de la Viitorul Pandurii.