Home > Fotbal > FC Argeș câstigă pe final cu Rapid și intră serios în lupta pentru promovare

FC Argeș câstigă pe final cu Rapid și intră serios în lupta pentru promovare

rapid-fc-arges-liga-2

FC Argeș a învins-o în această seară în deplasare pe Rapid cu scorul de 2 – 1 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 3-a din play-off-ul Ligii secunde.

Șerbănica a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 55, înscriind cu latul din patru metri, mingea ajungând la el după un șut ratat a lui Matici. Drăghiceanu a izbutit egalarea în minutul 85 cu un șut superb la vinclu de la 20 de metri. Șerban a adus victoria lui FC Argeș în primul minut de prelungiri după o mare gafă a lui Tătaru care a scăpat șutul de la 20 de metri a jucătorului lui FC Argeș.

Rapid: Tătaru – Bonnin (Alexandru 74′), Manole, Mallo, Goge – Djuric (Cârstocea 46′), Jorza – Sefer (Crețu 59′), Alami (Voicu 79′), Hlistei – Labeau (Drăghiceanu 59′). Antrenor: Dan Alexa;

FC Argeș: Ducan – Tofan, Deslandes, Leca, Șerbănică – Matiș, Prepeliță (Brînzan 79′), Șerban, Năstăsie (Mirică 67′) – Popescu, Buhăescu; Antrenor: Ionuț Badea;

Marius Avram – Mircea Orbuleț, Mihai Marius Marica;

FC Argeș: 51′ Năstăsie;

Cu acest succes, FC Argeș acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 3 în clasament. Rapid este pe patru cu 21 de puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu UTA, iar FC Argeș va primi vizita celor de la CS Mioveni.