Home > Fotbal > FC Argeș și UTA remizează și promovează împreună în Liga 1

FC Argeș și UTA remizează și promovează împreună în Liga 1

fc-arges-uta-promovare-liga-1

FC Argeș și UTA au remizat în această seară în Trivale, scor 1-1 (0-1), în ultima etapă a play-off-ului Ligii secunde.

Ioniță a deschis scorul pentru UTA în minutul 39 dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Ducan asupra lui Pușcaș. Argeșenii au egalat prin Matiș în minutul 53 reluând din voleu la colțul scurt centrarea lui Popa.

FC Argeș: Ducan – Tofan, Deslandes, Leca, Mușat – Prepeliță , Șerban – Matiș, Năstăsie (Grecu 46′), Popescu (Popa 46′) – Buhăescu. Antrenor: Ionuț Badea;

UTA Arad: Balauru – Tomozei (Rus 64′), Crișan, Ilie , Rrumbullaku – Miculescu, Pușcaș (Melinte 60′), Isac, Ursu (Ciucur 60′) – Ioniță, Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint;

Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac , Daniel Mitruţi;

După acest egal, UTA acumulează 30 de puncte și termină pe primul loc liga secundă. FC Argeș termină pe doi cu 27 de puncte.

Ambele echipe vor juca în Liga 1 de anul viitor.