Home > Fotbal > FC Argeș întoarce scorul la Ploiești și reintră în lupta pentru promovare

FC Argeș întoarce scorul la Ploiești și reintră în lupta pentru promovare

petrolul-fc-arges-liga-1

FC Argeș a învins-o în această seară la Ploiești pe Petrolul cu scorul de 2-1 (0-1), în ultimul meci al etapei a 4-a din play-off-ul ligii a doua.

Gazdele au deschis scorul în minutul 15 printr-un penalty transformat de Vajushi. Lovitura de pedeapsă a fost dictată în urma unui fault al portarului lui FC Argeș asupra Arnăutu.

Prepeliță a restabilit egalitatea în minutul 82, înscriind cu un șut din cădere după o prelungire cu capul în careu a lui Leca. Buhăescu a adus victoria lui FC Argeș în minutul 85 dintr-un penalty dictat în urma unui hent în careu a lui Țicu.

Petrolul : Avram – Bărboianu, Răuță, Manolache, Țicu – Deac, Colli, Marinescu (Younes 84′), Vajushi (Bratu 76′) – Blănaru (Pierce 61′), Arnăutu (Ekollo 76′). Antrenor: Costel Enache;

FC Argeș: Micle – Oancea, Turda, Leca, Mușat – Șerban (Brînzan 69′), Prepeliță , Năstăsie (Grecu 78′) – Matiș, Buhăescu (Panait 90+2′), Popescu (Popa 69′). Antrenor: Ionuț Badea;

Sebastian Colţescu – Alexandru Vodă, Marius Badea;

Petrolul: 44′ Marinescu;

FC Argeș: 49′ Leca;

Cu acest succes, FC Argeș urcă pe locul 3 cu 26 de puncte, în timp ce Petrolul este pe 6 cu 22 de puncte și nu mai are nicio șansă la promovare.

Etapa viitoare, Petrolul va juca în deplasare cu CS Mioveni, iar FC Argeș va primi vizita celor de la UTA.