Home > Fotbal > România, debut cu dreptul în preliminariile pentru CM2022

România, debut cu dreptul în preliminariile pentru CM2022

romania-macedonia-preliminarii-cm-2022

România a învins-o în această seară pe teren propriu pe Macedonia de Nord cu scorul 3-2 (1-0), în prima etapă a Grupei J a preliminariilor pentru CM 2022.

Florin Tănase a deschis scorul în minutul 28, după ce a fost găsit excelent pe partea dreapta de Chiricheș și a finalizat cu un șut la colțul lung. Valetin Mihăilă a făcut 2-0 în minutul 50 cu un șut superb de la 25 de metri după o acțiune personală.

Ianis Hagi a adus victoria în minutul 86 cu un șut plasat din interiorul careului după ce a fost găsit excelent liber de Răzvan Marin.

ROMÂNIA: Niță – Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Marin, Stanciu (76′ Bicfalvi) – Man (76′ Maxim), Tănase (76′ Hagi), Coman (14′ Mihăilă) – Keșeru (63′ Pușcaș). Selecționer: Mirel Rădoi;

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov (55′ Ademi), Bardhi, Alioski – Elmas – Pandev (78′ Trajkovski), Nestorovski (55′ Stoianovski). Selecționer: Igor Angelovski;

Fabio Verissimo – Luis Campos, Bruno Rodrigues (Portugalia);

ROMÂNIA: 41′ Mihăilă, 60′ Bancu;

MACEDONIA DE NORD: 36′ Nikolov, 45+1′ Pandev.

După această victorie, România are trei puncte și ocupă momentan locul secund în grupă.

Următoarea partidă pentru tricolori va avea loc Duminică de la ora 21:45 contra Germaniei pe National Arena.