Home > Fotbal > România, victorie de control cu Liechtenstein

România, victorie de control cu Liechtenstein

ROMANIA-LIECHTENSEIN-PRELIMINARII-CM-2022

România a învins-o în această seară pe teren propriu pe Liechtensein cu scorul de 2-0 (2-0), într-o partidă din etapa a cincea a grupei J contând pentru Preliminariile CM 2022.

Toșca a deschis scorul în minutul 11 cu un șut din prima la colțul lung din marginea careului. Cristi Manea a dus scorul la 2-0 în minutul 17 cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Hagi.

România: Niță – Manea, Nedelcearu (79′ Ghiță), Rus, Toșca – Stanciu (63′ Cicâldău), Marin, Olaru (63′ Marin) – Hagi (80′ Sorescu), Markovic (64′ Man), Cordea. Selecționer: Mirel Rădoi;

Liechtenstein: Buchel – Wolfinger, Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – Frick, Frommelt, Hasler – Kardesoglu, Frick (46′ Sele). Selecționer: Martin Stocklasa;

Katerina Monzul – Marina Strilețka, Svitlana Grușko (Ucraina);

Cu această victorie, România acumulează 9 puncte și urcă pe locul 3 în claamentul grupei J.

Meciul următor pentru tricolori va avea loc Miercuri, 8 Septembrie în deplasare cu Macedonia de Nord.