Home > Fotbal > România pierde în Armenia pentru prima oară în istorie

România pierde în Armenia pentru prima oară în istorie

armenia-romania-preliminarii-cm-2022

România a fost învinsă în această seară în deplasare de Armenia, scor 3-2 (0-0), în etapa a treia din grupa J a Preliminariilor pentru CM 2022.

Armenia a deschis scorul în minutul 56 prin Spertsyan care a marcat cu un șut de la 20 de metri deviat de Toșca. România a egalat în minutul 62 prin Cicâldău care a reluat în poartă din marginea careului centrarea lui Bancu. Același Cicâldău a dus scorul la 2-1 în minutul 72, cu o lovitură de cap din 11 metri după o centrare excelentă a lui Bancu. Haroyan a marcat pentru 2-2 în minutul 86 cu o lovitură de cap după o centrare a lui Barseghyan. Acesta a adus victoria Armeniei în minutul 87 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Crețu asupra lui Spertsyan.

Armenia: Yurchenko – Hambartsumyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan – Barseghyan, Grigoryan, Muradyan (46′ Spertsyan), Bayramyan – Karapetyan (46’Shaghoyan), Briasco (46′ Adamyam). Selecționer: Joaquin Caparros;

România: Florin Niță – Mogoș, Chiricheș, Toșca, Bancu – Stanciu (74′ Tănase), Marin – Man (81′ Mihăilă), Cicâldău (81′ Crețu), Maxim (74′ Keseru) – Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi;

Andris Treimanis – Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs (Letonia)

Armenia: 22′ Barseghyan, 27′ Bayramyan, 41′ Haroyan;

România: 24′ Mogoș, 41′ Pușcaș, 59′ Maxim, 66′ Bancu;

România: 78′ Pușcaș;

După această înfrângere, România rămâne cu 3 puncte și se situează pe locul 4 în grupă.

Următorul meci pentru România în preliminari va avea loc pe 2 Septembrie în deplasare cu Islanda.